jak założyć sklep internetowy
19 maj 2022
50 minut

Jak założyć sklep internetowy?

Dlaczego warto założyć sklep internetowy? E-Commerce rozwija się bardzo szybko w Polsce i na świecie. Co druga złotówka wydana przez Polaków trafia do e-sklepów. Taka dynamika rozwoju rynku e-Commerce to wielka szansa na założenie Twojego sklepu internetowego.

Do założenia sklepu internetowego nie potrzeba specjalistycznych rozwiązań, czy umiejętności. Możesz to zrobić w kilku krokach. Na rynku istnieje wiele gotowych platform e-Commerce lub silników do budowy sklepów internetowych jak WooCommerce, które możesz w dowolny sposób dostosować do własnych potrzeb.

Dzięki rozwojowi i rozpowszechnianiu platform e-Commerce takich jak WordPress i WooCommerce, sprzedaż w internecie stała się banalnie prosta. Dosłownie każdy z nas , bez wiedzy kodowania, może zacząć sprzedawać wybrane przez siebie produkty, czy usługi w internecie. Również i Ty masz w zasięgu ręki gotowe narzędzia, które pozwalają praktycznie od zaraz rozpocząć sprzedaż w internecie. W tym przewodniku i na naszym blogu dowiesz się jak krok po kroku założyć sklep internetowy.


Przeczytaj ten artykuł i dowiedz się:

 • Jak szybko i bezpiecznie założyć sklep internetowy?
 • Jakie formalności obowiązują przy otwarciu sklepu internetowego?
 • Co sprzedawać w sklepie internetowym i jak pozyskać pierwszych klientów?
 • Dlaczego WooCommerce jest najlepszą platformą open-source do założenia sklepu internetowego?
 • Jakie wybrać dostawy i formy płatności w sklepie internetowym?
 • Jakie działania są ważne przy pozycjonowaniu SEO sklepu internetowego?
 • Co to jest content marketing, jakie są jego rodzaje i czemu prowadząc e-sklep warto w niego zainwestować?
 • Jak dzięki mediom społecznościowym można poprawić relację z klientem Twojego sklepu internetowego?
 • Jakie możliwości sprzedaży daje Dropshipping i Marketplace? 
 • Dlaczego warto założyć sklep na Facebooku i Instagramie?

Zaczynasz myśleć nad otworzeniem własnego sklepu i wejściem na rynek e-Commerce lub zastanawiasz się, jak stawiać pierwsze kroki w sprzedaży internetowej lub wybrać odpowiednią platformą dla Twojej firmy? Dowiedz się o najważniejszych funkcjach sklepu, kosztach, hostingu oraz o tym, jak założyć i prowadzić sklep internetowy. Przeczytaj jak założyć sklep internetowy krok po kroku.


Jak założyć sklep internetowy poradnik

Jak zaplanować otworzenie sklepu internetowego? Czy można założyć sklep internetowy samemu, a może będzie potrzebne zaangażowanie innych osób do realizacji projektu? Wszystko zależy od Twoich umiejętności i doświadczenia lub twoich współpracowników. Jeżeli jesteś grafikiem lub znasz podstawy programowania, być może będzie Ci łatwiej otworzyć sklep z pomocą tutoriali i otworzysz sam sklep. Masz doświadczenie z fotografią i potrafisz wykonać dobre zdjęcia produktowe, albo zaangażujesz się w prowadzenie social mediów, przygotujesz projekt logo lub pomoże Ci w tym ktoś z Twoich bliskich.

Założenie sklepu internetowego, który będzie skuteczny i bezpieczny wymaga wykonania szeregu działań lub zaangażowania specjalistycznej agencji e-Commerce. Co należy zrobić, by założyć własny sklep internetowy bez niespodzianek i przyszłych kłopotów? Przeanalizuj najważniejsze kroki związane z założeniem sklepu internetowego i rozpocznij przygodę z e-Commerce.


Jak założyć sklep internetowy krok po kroku

1. Przed założeniem sklepu internetowego

2. Podczas zakładania sklepu internetowego


3. Po założeniu sklepu internetowego

4. Założenie sklepu internetowego – ciekawe rozwiązania


1. Kroki przed założeniem sklepu internetowego

Od czego zacząć pracę nad sklepem internetowym. Przed założeniem sklepu internetowego powinieneś dokładnie określić sprzedawany asortyment oraz potencjalną grupę konsumentów, do których Twój produkt, marka lub usługa są skierowane. Im Twój produkt jest ciekawszy i bardziej wyjątkowy albo im bogatsza jest oferta produktowa, którą oferujesz, tym łatwiej dotrzesz do Klientów i szybciej wypozycjonujesz Twój sklep.


Jaki pomysł na założenie sklepu internetowego?

Zacznij od tego, co jest dla Ciebie ważne, na czym się znasz i co chcesz sprzedawać. Twoje zainteresowania i wiedza na pewno znacznie pomogą w doborze asortymentu produktów, a także ułatwią obsługę klientów oraz prowadzenie działań marketingowych sklepu w przyszłości.

Oczywiście sama wiedza i intuicja nie gwarantują sukcesu, dlatego warto dobrze poznać konkurencję Twojego przyszłego sklepu internetowego. W internecie znajdziesz dużo ciekawej wiedzy oraz narzędzi do monitoringu konkurencji i rynku e-Commerce. Pomocne mogą być takie narzędzia takie jak Brand24 – narzędzie do monitoringu marek w internecie, Live Price – narzędzie do monitoring cen w porównywarkach i sklepach internetowych, czy SimilarWeb – narzędzie analizy ruchu na konkurencyjnych stronach i sklepach.


Co sprzedawać w sklepie internetowym?

Przed założeniem sklepu musimy mieć własny produkt lub pomysł na produkt, który będziesz sprzedawać. W sklepie możesz sprzedawać nie tylko produkty, ale też produkty wirtualne i usługi. Produkt powinien być unikalny lub mieć na tyle atrakcyjną cenę, aby była to interesująca oferta dla potencjalnego klienta.

Do asortymentu sprzedawanego w sklepie internetowym możesz podejść na dwa sposoby sprzedając to na czym się znasz lub podążając za trendami i sprzedawać to co jest w danym momencie popularne.

Włąsny produkt
Naturalnym wyborem produktów do sklepu internetowego są produkty, które wytwarza Twoja firmie. Możesz również sprzedawać produkty z branży, w której się specjalizujesz i którą znasz najlepiej. Sprzedająć produkty, które znasz najlepiej i masz największe doświadczenie, będziesz potrafił w atrakcyjny sposób zareklamować i zaoferować klientom.

Popularny produkt
Pamiętaj własny sklep internetowy przede wszystkim powinien być dobrym pomysłem na biznes. Dlatego najmniej ryzykowne będzie zaangażowanie się w sprzedaż produktów z branży lub segmentu, z który jest popularny, lub klienci chętnie je kupują. Sprzedaż popularnych lub masowych produktów wiąże się z tym, że będziesz mieć dużą konkurencję wśród podobnych sklepów w internecie.


Analiza rynku i konkurencji

Wiesz już co chcesz sprzedawać w sklepie. W kolejnym kroku powinieneś poznać otaczający rynek i przeanalizować konkurencję. Jeżeli masz swój unikatowy produkt, warto poznać najważniejsze funkcjonalności, które są istotne dla Twoich odbiorców. Pamiętaj również o tym, że o sukcesie w e-Commerce nie decydują tylko sam produkt, czy umiejętności przedsiębiorcy. Bardziej liczy się Twoja pasja, zapał, kreatywność oraz to, czy masz ciekawy pomysł, strategię marketingową. A do samego stworzenia sklepu internetowego wystarczy tak naprawdę tylko kilka prostych kroków.

Analiza rynku i konkurencji pozwoli lepiej dostosować Twoją ofertę do obecnych wymogów rynku i klientów. To pomożę również w sprecyzowaniu Twojego pomysłu na sklep internetowy, tak aby był bardziej konkurencyjny. Pamiętajmy, że Twój sklep jak większość sklepów internetowych startuje jako całkowicie anonimowa marka, która musi dopiero przekonać do siebie klientów.


Strategia sklepu internetowego

Na bazie pomysłu, analizy rynku i konkurencji warto przygotować strategię sklepu internetowego. Strategia to przygotowany plan działania sklepu i jego promocji marketingowej, zawierający określenie długoterminowych celów, a także sposobu jego realizacji.

Skuteczny plan strategii sklepu powinien zawierać przede wszystkim cele sprzedażowe i marketingowe jakie chcesz zrealizować. Inne elementy strategii to analiza dotychczasowych działań oraz analiza grupy docelowej, do której będziemy trafiać z przekazem i z samym produktem. Strategia powinna określać źródła komunikacji czy też formy promocji, jakie wdrożysz do strategii rozwoju Twojego sklepu internetowego.

Strategia sklepu internetowego powinna zawierać:

 • cele sprzedażowe i marketingowe
 • analiza dotychczasowych działań
 • analiza grupy docelowej, rynku i konkurencji
 • żródła komunikacji marketingowej i formy promocji
 • wizję i misję sklepu internetowego

Tworząc strategię możesz w niej zawrzeć również wizję i misję Twojego biznesu w internecie, tak aby całość podjętych działań, była spójna ze specyfiką firmy i sklepu internetowego.


2. Podczas zakładania sklepu internetowego

Niezależnie od tego, czy masz już pomysł na własny sklep internetowy, czy dopiero szukasz sposobu na biznes, przeczytaj, jakie działania są istotne przy założeniu sklepu internetowego i jakie rozwiązania zwiększą Twoją szansę na sukces sprzedażowy. Być może pełny obraz tego jak tworzy się sklep internetowy odpowie na Twoje pytania i wątpliwośći.


Jaka platforma e-Commerce dla e-sklepu?

Wybór odpowiedniej platformy e-Commerce to połowa sukcesu i kupienie sobie spokoju w przyszłości. Platforma e-Commerce to serce każdego sklepu internetowego. Odpowiedni wybór platformy e-Commerce jest najważniejszą decyzją i inwestycją przy zakładaniu sklepu internetowego. Najlepszym rozwiązaniem są platformy open-source posiadające funkcjonalności i możliwości, które potrzebujesz, a jednocześnie są one skalowalne, czyli umożliwiają przyszły rozwój e-sklepu.

W naszej ocenie najlepszym, a na pewno najbardziej elastycznym wyborem na rynku jest sklep internetowy oparty o WordPress + WooCommerce. Taka platforma e-Commerce daje możliwość stworzenia responsywnego, dostosowanego do urządzeń mobilnych, nowoczesnego, sklep internetowego.

WooCommerce jest obecnie najbardziej elastyczną i najszybciej rozwijającą się platformą e-Commerce na całym świecie. Platforma umożliwia prowadzenie małych, średnich, a nawet dużych sklepów internetowych. Jest to również idealna rozwiązanie ze względu na ogrom funkcjonalności, jakie oferuje, ale przede wszystkim dzięki swojej przyjazności dla wyszukiwarki Google. Dlatego WordPress i WooCommerce to optymalne połączenie dla Twojego biznesu.

WooCommerce posiada wiele ciekawych szablonów (motywów), co umożliwi Tobie uruchomienie sklepu internetowego w bardzo krótkim czasie. Jeżeli nie posiadasz dużego budżetu na start, pamiętaj, że wybór platformy WooCommerce daje możliwość rozwoju o bezpłatne i płatne wtyczki rozszerzające funkcjonalność sklepu. Dodatkowo, jeśli nie posiadasz specjalistycznej wiedzy informatycznej to WooCommerce jest również najlepszym wyjściem, ponieważ platforma opiera się na prostocie i intuicyjności WordPressa.

Silnik WooCommerce oferuje również ciekawe narzędzie do analizy sklepu internetowego. Z pomocą raportów, możesz analizować i optymalizować Twój biznes pod kątem źródeł sprzedaży, sprzedaży konkretnych produktów, ruchu w sklepie, czy wyszukiwań w sklepie. Ważnym elementem są też integracje wewnątrz samego sklepu internetowego, które wspomagają sprzedaż, takie jak kampanie typu up-­selling (sprzedaż dodatkowa) lub cros­s-selling (sprzedaż krzyżowa).

Pamiętaj także o funkcjonalności bloga wbudowanej w platformę WordPress. Dzięki takiemu połąćzeniu wygląd sklepu będzie spójny z wyglądem bloga, a strona osiągnie wyższą pozycję w Google. We wpisach na blogu możesz umieszczać produkty ze sklepu, co zwiększy szansę na wygenerowanie dodatkowej sprzedaży.

Ważnym aspektem jest możliwość integracji WooCommerca i WordPressa z innych rozwiązaniami oraz dodawanie nowych funkcjonalności, których będziesz używać w codziennej pracy. WooCommerce oferuje pod tym względem jako platformę e-Commerce bardzo dużo. Dzięki API WordPress można dodać dedykowane integracje, wtyczki i aplikacje do sklepu internetowego.


Jaki hosting sklepu internetowego?

Platforma e-Commerce jaką jest WordPress i WooCommerce musi być zainstalowana na serwerze. Hosting sklepu internetowego musi być wykupiony na Ciebie jako właściciela, a nie na firmę realizującą sklep. To Ty muisz mieć dostę do hostingu i co roku oplacać za niego Fakturę VAT. Koszt hostingu zamyka się w okolicach 100 zł rocznie.

Posiadanie konta hostingowego i opłacanie go oznacza, że jesteś właścicielem oprogramowania, wszystkich plików i masz do nich dostęp, czego nie można powiedzieć o osobach posiadających sklep abonamentowy na platformie w chmurze (SaaS). Jako właściciel hostingu i sklepu możesz dokonać zmian w WordPressie i WooCommerce, masz wpływ na jego rozwój, budowę i wygląd oraz możesz przenieść sklep na inny hosting z lepszą ofertą. Z WooCommerce masz pełną kontrolę nad rozwojem sklepu internetowego teraz i w przyszłości.

› Hosting sklep internetowy


Projekt graficzny i UX sklepu internetowego

Sklep internetowy musi przyciągać wyglądem i być zaprojektowany tak, by sprzedawać. Jak zrobić dobre wrażenie sklepem internetowy? Zakładając Twój sklep internetowt, będziesz musiał zaprojektować szatę graficzną strony głównej, dostosowaną do Twojej grupy docelowej klientów. Uwagę musisz poświęcić również karcie produktu oraz ścieżce zakupowej w sklepie.

To, jakie wrażenie klient odniesie, odwiedzając Twój sklep internetowy, ma istotny wpływ na konwersję, czyli zakupy w sklepie. Dbałość o szczegóły, profesjonalne zdjęcia produktów, wysokiej jakości grafika to elementy składowe strategii e-Commerce. Dopracowanie elementów graficznych i UX pozwala uzyskać wiarygodność w oczach klientów i napędzić sprzedaż.

Pamiętaj, wygląd sklepu to jeden z najważniejszych czynników wpływających na sprzedaż w sklepie internetowym. Jeżeli strona Twojego sklepu nie wygląda profesjonalnie i wiarygodnie, klient po prostu szybko zrezygnuje z zakupów. Dobry design jest szczególnie ważny, jeżeli sam sprzedajesz produkty, które wyróżniają się estetyką – np. ubrania, akcesoria, artykuły wyposażenia domowego itd. Twoje produkty muszą być zaprezentowany w pięknej oprawie.

User Experience

User Experience (UX) to ważnym elementem sklepu internetowego, który w dużej mierze warunkuje jego poziom sprzedaży. UX to wrażenie, jakie odnosi konsument w momencie korzystania ze strony sklepu jako użytkownik. Jeżeli chcesz sprzedawać skutecznie, musisz maksymalnie uprościć poruszanie się po sklepie, ułatwić wyszukiwanie produktów oraz uprościć proces zakupowy w Twoim sklepie internetowym.

Klient musi w łatwy sposób poruszać się dzięki intuicyjnej nawigacji, odnaleźć pożądany produktu przy użyciu różnych kategorii, filtrów, wyszukiwarki produktów oraz mieć łatwy dostęp do koszyka i jego edycji. Zadbaj o odpowiednio wyeksponowanie produktu i jego podstawowych danych jak cena, skład produktu, wysokiej jakości zdjęcia, koszty dostawy. Pamiętaj też, aby w widocznym miejscu umieścić numer kontaktowy, aby klient nie musiał opuszczać karty produktu lub koszyka, by się z Tobą skontaktować.

Dzięki odpowiednio i intuicyjnie zaprojektowanemu sklepowi internetowemu od strony User Experience, dostarczysz klientowi wszystkich potrzebnych informacji i skutecznie przeprowadzisz go przez proces zakupowy.

Sklep internetowy na smartfonie

Dobry sklep internetowy wygląda i prezentuje się atrakcyjnie wizualnie również na urządzeniach mobilnych. Obecnie każda osoba prowadząca e-Commerce ma sklep w smartfonie. Zakupy przy użyciu smartfonów i tabletów tzw. m-Commerce (mobile commerce) są dziś standardem. Z tego powodu dostosowanie sklepu do urządzeń mobilnych jest koniecznością. Bez tego nie tylko pomijasz istotny segment osób kupujących wyłącznie mobilnie, ale także zniechęcasz klientów, którzy odwiedzili Twoją stronę na smartfonie, aby przejrzeć ofertę, ponieważ nie mogli tego zrobić ze względu na źle wyświetlające się treści.

Na platformie WordPress i WooCommerce stworzenie wersji mobilnej sklepu nie jest skomplikowane. Sklep oparty o WooCommerce wykorzystuje technikę Responsive Web Design (RWD), czyli dostosowuje stronę do urządzeń mobilnych. Masz wtedy pewność, że Twój sklep internetowy dostosuje się do rozmiaru każdego ekranu, co ułatwia proces zakupowy.

Zakupy przez internet robimy na różnych urządzeniach. Często rozpoczynamy proces zakupowy na urządzeniach mobilnych, aby kolejno kontynuować go na innym urządzeniu, jest to tzw. zjawisko multichannelingu (wielokanałowości). Klient powinien móc bez problemu obejrzeć dostępną ofertę, swobodnie obejrzeć duże zdjęcia i bez wysiłku przeczytać opisy. Nie wymagaj zakupów z koniecznością rejestracji w Twojej bazie klientów. Umożliwiaj jak najszybszy tzw. check-out, czyli przejście do strony płatności, aby możliwie jak najmniej klientów zaczynało zakupy na smartfonie, a kończyło na komputerze.

Koszyk i strona Zamówienia

Newralgiczne miejsce w sklepie internetowym to Koszyk i strona Zamówienia. Odpowiednio zaprojektowany sklep internetowy może skutecznie zredukować odsetek tzw. porzucanych koszyków. Dobrze, jeżeli sam przejdziesz przez proces składania zamówienia oraz płatności w Twoim sklepie i upewnisz się, że formularze oraz rejestracja nie sprawi, że klient porzuci koszyk w trakcie zakupów.

Prosty proces składania zamówienia to kluczowe element do przemyślenia i stworzenia w sklepie. Im mniej danych będzie musiał wprowadzić klient, tym lepiej. Długie formularze skutecznie zniechęcają użytkowników i sprawiają, że porzucają koszyk bez dokonania zakupu. Warto pomyśleć także o tym, aby udostępnić klientom możliwość kupowania jako gość lub poprzez konto Facebook. Jest to udogodnienie, które sprawi, że złożenie zamówienia będzie maksymalnie proste i wygodne.

Proces zakupowy w WooCommerce jest niezwykle prosty i intuicyjny. Pamiętaj, że ponad połowa klientów nie finalizuje swojej transakcji, jeśli nie może zakupić wygodnie i szybko.


Cross-selling i Up-selling

Ważnym elementem w sklepie internetowym, które wspomagają sprzedaż są narzędzia typu up-selling lub cross­-selling.

Cross-selling (sprzedaż krzyżowa) to marketingowa technika sprzedaży w sklepie internetowym produktów, usług komplementarnych lub uzupełniających.

Up-selling (sprzedaż dodatkowa) to oferowanie klientowi w sklepie internetowym produktów lub usług o wyższej cenie, wyższym standardzie, większej ilości funkcji.

Sam sklep to dopiero początek. Do Twoich codziennych zadań będzie należeć logistyka, płatności, obsługa klientów, działania marketingowe – wszystkie te działania opisujemy w kolejnych krokach.


Płatności i wysyłki w sklepie internetowym

Sam projekt sklepu to dopiero początek. Kolejną ważną kwestią przy zakładaniu sklepu internetowego jest optymalizacja codziennej pracy. Zainstalowanie dodatkowych rozszerzeń do prowadzenia sklepu WooCommerce pozwala w łatwy sposób na wdrożenie różnego rodzaju integracji, które będziesz używać w codziennej pracy takich jak wysyłkibramki płatności, obsługa klientów, działania marketingowe, prowadzenie innych kanałów sprzedaży, etc.


Płatności i wysyłki to krok przy zakładaniu sklepu internetowego, którego wykonanie sprawia kłopot osobom początkującym. Tworząc pierwszy sklep wydaje się, że dodanie metod płatności i sposobów dostawy do sklepu jest trudne i skomplikowane. Ale nie w tym przypadku. Decydując się na korzystanie z platformy WooCommerce, masz do wyboru gotowe wtyczki do płatności internetowych oraz integracje do wysyłki zamówień. Ich konfiguracja jest stosunkowo prosta. Po całej integracji pamiętaj złożeniu tzw. zamówienia testowego, żeby sprawdzić, czy cały proces przebiega pomyślnie.


Płatności w sklepie internetowym

Sklep WordPress WooCommerce możliwość samodzielnego wyboru metod płatności, które chcesz udostępnić w Twoim sklepie. Masz do wyboru całą gamę możliwości bramek płatności popularnych na terenie Polski oraz płatności używanych w Europie i na świecie.

Bramki płatności — Polska
Sklep internetowy WooCommerce możesz zintegrować z wszystkimi występującymi na polskim rynku bramek płatności jak PayU, Tpay, Przelewy24, Dotpay, eService, imoje (ING), paynow (mBank).

Bramki płatności — Europa i świat
Jeżeli chcesz sprzedawać produkty w Europie i na świecie możesz używać wbudowanych w WooCommerce międzynarodowych płatności jak PayPal lub innych alternatyw płatności jak AmazonPay, Stripe, Sofort (DE), Klarna, czy Apple Pay.

› Bramki płatności – integracje

Płatności odroczone
Nową formą zapłaty w sklepach internetowych są płatności odroczone. To wygodne i szybkie rozwiązanie problemów finansowych wielu klientów oraz dobry sposób dzięki któremu można zwiększyć sprzedaż i ruch w sklepie. Idea tej formy płatności najtrafniej objaśnia hasło: „buy now, pay later”, czyli „kup teraz, zapłać później”. 

Sklep internetwoy można zintegrować z płatnościami odroczonymi jak: Klarna, Twisto, PayPo, Przelewy24, Dotpay, PayU.


Wysyłki w sklepie internetowym

Podobnie jak z bramkami płatności w sklepie z WooCommerce możesz sam zarządzać metodami dostawy w Twoim sklepie. Masz do wyboru całą gamę firm kurierskich i innych form wysyłek operujących zarówno w Polsce jak i na świecie.

Wysyłki w sklepie internetowym — Polska
Do wysyłek krajowych możesz używać integracji firm kurierskich (DHL, DPD, UPS, GLS), Poczty Polskiej, Paczkomatów InPost, ORLEN paczka (Paczki w Ruchu) lub integracji z platformami jak Furgonetka, Apaczka.

Wysyłki w sklepie internetowym — Europa i świat
Jeśli chcesz wysłać swoje produkty do różnych krajów, możesz łatwo skonfigurować te ustawienia również w swoim panelu. Z poziomu panelu WooCommerce możesz ustawić strefy wysyłki (strefa lokalna, Europa, świat), metody wysyłki (płaska stawka, darmowa wysyłka, odbiór osobisty), opcje wysyłki, klasy wysyłkowe dla produktów oraz liczne i integracje (FedEx, UPS, DHL).

› Wysyłki w sklepie – integracje

Jeżeli dopiero zaczynasz budować sklep internetowy na WordPressie i potrzebuje wsparcia w konfiguracji metod płatności, metod dostawy lub szuka rozwiązania całej obsługi logistycznej sklepu, zapraszamy do kontaktu. Postaramy się wybrać najlepszą ofertę od dla Ciebie.


Kwestie prawne w e-sklepie

Zakładając sklep internetowy musisz wypełnić kilka kwestii prawnych w sklepie. Silnikiem Twojego sklepu jest WooCommerce, a sercem sklepu od strony formalno-prawnej i biznesowej jest regulamin sklepu.

Ważne elementy formalno-prawne w sklepie internetowym:

 • Regulamin sklepu internetowego
 • Polityka prywatności (polityka cookies)
 • Regulacje o ochronie danych osobowych (RODO)
 • Informacja o metodach i rodzaju płatności w sklepie internetowym
 • Informacja o rodzaju dostawy w sklepie internetowym
 • Polityka zwrotów i reklamacji w sklepie internetowym
 • Wzór formularza odstąpienia od umowy

Regulamin sklepu internetowego

Regulamin sklepu internetowego określa podstawowe zasady funkcjonowania sklepu oraz zasady zawierania umów sprzedaży zawieraną pomiędzy Tobą jako sprzedawcą a klientem. Opisuje się w nim warunki świadczenia usług drogą elektroniczną i warunki sprzedaży. Warto zadbać o to, by regulamin był łatwo dostępny dla użytkowników. Dobrą praktyką jest zamieszczenie treści regulaminu również formie załącznika, by klient mógł zapisać go na komputerze.

Regulamin sklepu internetowego powinien zawierać pełną informację o sprzedawcy, sklepie oraz o prawach konsumenta, opisywać dostępne metody dostawy i płatności. Zapisy regulaminu powinny jasno określać moment, w którym dochodzi do zawarcia umowy sprzedaży oraz opisywać jej warunki. Dodatkowo należy określić w regulaminie prawa i obowiązki sprzedawcy oraz klienta informować o terminie, w jakim klient może odstąpić od umowy, wyjątki odstąpienia od umowy, procedury i przebieg postępowania reklamacyjnego.

Sklepy internetowy to nie tylko sama sprzedaż towarów, ale również miejsce świadczenia usług drogą elektroniczną np. prowadzenie konta klienta, newslettery, możliwość zamieszczenia opinii o zakupionym produkcie są w świetle prawa usługami. Regulamin sklepu powinien zawierać szczegółowy opis usług, zakres oraz warunki ich świadczenia. Konieczne jest również określenie wymogów technicznych, jakie powinien spełnić klient, by móc korzystać ze sklepu internetowego.


Odstąpienie od umowy i zwroty
Konsument robiąc zakupy na odległość w sklepie internetowym ma prawo do odstąpienia od umowy w terminie 14 dni i obowiązek zwrotu towaru w ciągu kolejnych 14 dni.

RODO w sklepie internetowym
Kolejnym wymogiem formalnym jest RODO. WordPress i WooCommerce przykłada duże znaczenie do kwestii prawnych. Platforma zapewnia kompatybilność z wymogami RODO (Regulacje o Ochronie Danych Osobowych) dzięki funkcjonalności ochrony danych osobowych: możliwość usunięcia danych użytkownika na prośbę klienta (prawo do bycia zapomnianym), eksport danych użytkowników, narzędzie do usuwania oraz anonimizowania zamówień, danych osobowych w sposób uniemożliwiający przyporządkowanie poszczególnych informacji do określonej lub możliwej do zidentyfikowania osoby fizycznej, które nie wymagają już przetwarzania. Ustawienia polityki prywatności znajdziesz w zakładce Konta i prywatność w panelu WooCommerce. W prosty sposób możesz dodać tekst związany z polityką prywatności do strony zamówienia oraz strony rejestracji konta.

Jeżeli masz wątpliwości co do warunków prawnych dotyczących Twojego sklepu internetowego najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest zamówienie dokumentu u prawnika albo wygenerować regulamin w Kreatorze prowadzonym przez kancelarię prawną Legal Geek, gdzie odpowiadając na pytania dotyczące Twojego sklepu, otrzymasz od razu indywidualny regulamin z dostępem do aktualizacji prawnych. 


Rejestracja działalności gospodarczej

Przed uruchomieniem sklepu i rozpoczęciem sprzedaży musisz wypełnić kwestie formalno-prawne związanie z prowadzeniem działalności gospodarczej. Prawo nie nakłada na przedsiębiorców chcących prowadzić sklep internetowy żadnych szczególnych wymagań. Musisz jednak spełnić kilka formalności, aby sklep internetowy działał w pełni legalnie. Najważniejsze formalności związane ze sklepem internetowym to:

Forma organizacyjno-prawna
Prowadzić sklep internetowy, możesz jako firma o różnych formach prawnych, czyli jako działalność nieewidencjonowana, jednoosobowa działalność gospodarcza, spółka cywilna, spółka handlowa.

Formy opodatkowania
Sklep internetowy jest działalnością opodatkowaną. Poza wyjątkowymi przypadkami będziesz płacił podatek VAT, podatek dochodowy od osób fizycznych PIT lub podatek od osób prawnych CIT.

PKD, czyli Polska Klasyfikacja Działalności
Zakładając firmę do prowadzenia sklepu jesteś zobowiązany do określenia rodzaju wykonywanej działalności zgodnie z obowiązującym systemem kodów PKD. Podstawowy numer PKD dla sklepu internetowego to 47.91.Z.


3. Po założeniu sklepu internetowego

Po przejściu przez pierwszych kroków Twój sklep internetowy jest już w pełni gotowy, żeby zacząć sprzedawać. Aby sklep internetowy odniósł jednak sukces, musisz przejść od razu do kolejnych kroków. Teraz czas abyś skupić się na pozycjonowaniue-mail marketingu i social media marketingu, aby dobrze wypromować sklep, budować markę, pozyskać ruch i zwiększyć sprzedaż. W momencie pojawienia się w sklepie pierwszego zamówienia, będziesz wiedział, że pierwszy sukces już za Tobą i pozostaje już tylko czekać na kolejne.


Pozycjonowanie sklepu internetowego

Łatwość znalezienia w wyszukiwarce Google produktów z Twojego sklepu internetowego, znacząco zwiększy szansę na sukces w e-Commerce. Prowadzenie efektywne SEO pomoże produktom pojawić się w wynikach wyszukiwania jako najtrafniejsze wyniki dla wpisywanych w wyszukiwarki słów kluczowych.

Do uzyskania wysokich wyników w Google musisz wypełnić Twój sklep wartościowymi treściami w opisach produktów oraz w blogu sklepu internetowego. Wykorzystuj własną wiedzę oraz narzędzia jak Planer słów kluczowych (Google AdWords Keyword Planner) do zaplanowania słów kluczowych istotne z punktu widzenia Twojego biznesu i stworzysz treści zgodne z zasadami SEO.

Tworząć treści przede wszystkim kontroluj nazwy linków url: podstron, produktów i kategorii. URL powinny być krótkie, ale jednocześnie zawierające pełne nazwy produktów i nazwę marki lub producenta. Pozwoli to wyszukiwarkom łatwiej zidentyfikować Twój sklep internetowy.

Długofalowa strategia SEO

Pozycjonowanie organiczne SEO jest procesem, który wymaga strategii. Czym jest długofalowa strategia SEO w sklepie internetowym? To maksymalna widoczność w wynikach Google (SERP) i świadomość marki e-Commerce. Długofalowa strategia SEO, powinna iść w parze ze strategią marketingową. W pozycjonowaniu SEO niezbędna jest naturalna symbioza z innymi działaniami marketingu online w celu zapewnienia maksymalnej widoczności i świadomości Twojej marki.

Połóż nacisk na wizerunek sklepu internetowego w wirtualnej rzeczywistości, czyli na komunikację skierowaną do użytkowników, obecność Twojej marki na innych wartościowych stronach oraz na ilość społecznego zaangażowania odbiorców np. komentarzy i reakcji w social mediach. Widoczność danej strony w internecie to obecnie najbardziej istotny czynnik, jaki Google bierze pod uwagę, indeksując i wartościując dany sklep internetowy.

Jeśli zastanawiasz się, czy zabrać się za pozycjonowanie Twojego sklepu samodzielnie, czy zlecić to firmie zewnętrznej, agencji SEO, pamiętaj, że to Ty najlepiej znasz swój produkt i najlepiej zadbasz o treści jednakowo na blogu, czy na kanałach mediów społecznościowych.

Skuteczne SEO

Czy istnieje i co to jest skuteczne SEO? Niektórzy mogą traktować skuteczne SEO jako osiągnięcie wysokich pozycji w wyszukiwarce, inni jako najlepszą możliwą optymalizację strony a jeszcze inni jako prowadzenie działań, które generują zwrot z inwestycji. Skuteczne pozycjonowanie SEO to takie, które lubi Twój klient i roboty Google.

Najważniejsze elementy skutecznego SEO dla sklepu to:

 • zadbanie o jak najlepsze wyświetlanie sklepu w wynikach wyszukiwania (SEO)
 • optymalizacja strony sklepu i poprawa najważniejszych problemów ze stroną
 • usprawnienie działania sklepu dla kupujących pod kątem optymalizacji konwersji (UX)
 • analityka działaniu sklepu internetowego, jego widoczności i zachowaniu użytkowników
 • prowadzenie działań Content Marketingowych skupionych na pozyskiwaniu ruchu

› Pozycjonowanie sklepów internetowych

Rodzaje klientów sklepu

Właściciele sklepów internetowych często skupiają się tylko na produktach. Dobrze prowadzony sklep nie może być całkowicie pozbawionego treści i ograniczać się do opisów oferty produktowej.

Musisz pamiętać, że klienci, którzy dokładnie wiedzą, po co odwiedzają sklep internetowy i co chcą kupić, stanowią tylko część odwiedzających. Często to nawet połowa odwiedzających Twój sklep internetowy.

Druga połowa klientów chciałaby coś kupić, ale dopiero szuka inspiracji i podpowiedzi. Sklep internetowy, a w zasadzie Ty, jako ekspert powinieneś im pomóc w wyborze produktu lub usługi opisując je na stronie sklepu lub w specjalnym blogu.

Przykładowe tematy, które mogą stanowić inspirację do pisania treści:

 • tematy poradnikowe
 • teksty podkreślające oferowane marki oraz asortyment
 • przedstawianie nowych kolekcji oraz sezonowe propozycje
 • teksty związane z trendami
 • propozycje prezentów w określonej kwocie itp.

Dzięki prowadzenia bloga i pisaniu treści w sklepie internetowym wpływasz na świadomość klientów. Świadomy i zadowolony klient jest również bardziej lojalny, co oczywiście ma pośredni wpływ na wzrost sprzedaży.


Pozyskaj klientów

Prowadzać sklep musisz być tam, gdzie są Twoi potencjalni klienci. Pamiętaj, że Twój sklep internetowy to nie jedyny z kanał, dzięki którym trafiasz do klientów. Zacznij od Google’a i daj się odnaleźć w wyszukiwarce. Wyszukiwarka Google to miejsce, gdzie internauci zdobywają wiedzę o produktach i zaczynają proces zakupowy.

Google poza pozycjonowaniem organicznym oferuje Tobie możliwość zaistnienia na pierwszej stronie wyszukiwań praktycznie od samego startu sklepu internetowego, bez czekania aż Twoja strona naturalnie się wypozycjonuje. Szybki ruch klientów do sklepu możesz uzyskać, korzystając z reklam AdWords w Google lub specjalnie przygotowanej dla sklepów internetowych usługi Google Shopping.

Zakupy Google Shopping

Dzięki integracji Twojego sklepu z usługą będziesz mógł uruchomić reklamy produktowe wyświetlane na pierwszej podstronie wyników wyszukiwania nad wynikami organicznymi lub w prawej kolumnie, obok wyników organicznych.

Jak zintegrować Twój sklep z Google Shopping:

 • Otwórz konto Google Merchant Center
 • Wygeneruj plik z danymi o produktach dostępnych w sklepie tzw. feed
 • Zaimportuj ten plik na koncie Google Merchant Center
 • Utwórz konto Google AdWords i połącz je z kontem Google Merchant Center
 • Uruchom kampanię produktową Google

› Zakupy Google Shopping


Marketing w sklepie internetowym

Długofalowa strategia SEO, powinna iść w parze ze strategią marketingową. Sklep internetowy potrzebuje symbiozy działaniań marketingu w sieci z pozycjonowania organicznym SEO. Zapewnie to maksymalną widoczność i poszerzenia świadomości istnienia Twojego sklepu wśród odbiorców i potencjalnych klientów. Postawienie tylko na jeden element dotarcia do klientów może być niewystarczające do tego, żeby zwiększyć znacząco sprzedaż.

› Marketing w sklepie – integracje


Content marketing

Treści to najlepszy sposób na zdobycie zaufania klientów. Jest to sposób na efektywne pozycjonowanie sklepu internetowego w wyszukiwarkach oraz stworzenie pożądanej otoczki wokół własnej marki jest tzw. Content marketing (Marketing treści). Content marketing jest to strategia polegająca na pozyskiwaniu nowych klientów poprzez publikowanie interesujących i przydatnych treści, które wpływają na przyszłą konwersję w sklepie. Dodatkowo content marketing kosztuje mniej niż tradycyjny marketing, a generuje nawet 3 razy więcej leadów.

Marketing treści, w odróżnieniu od tradycyjnego marketingu, opartego na przekazie reklamowym, bazuje na budowaniu długotrwałych relacji z odbiorcą poprzez interakcję i zaangażowanie obydwu stron. Content marketing to działanie typu „win-win”, dzięki czemu obie strony, zarówno potencjalny klient, jak i Twój sklep odnoszą korzyści. Marketing treści pomoże Tobie w zwiększeniu ruchu, a w konsekwencji wzroście sprzedaży i zysków. Ma tę przewagę nad reklamą, że pozwala budować długotrwałą relację z odbiorcą i działa również po długim czasie od publikacji.

Content marketingiem określa się wszystkie treści publikowane i rozpowszechniane za pomocą internetu. Mogą to być artykuły, webinary, wideo, podcasty, infografiki, poradniki, raporty itd., których podstawowym zadaniem jest dostarczenie internautom wiarygodnych i pożądanych przez nich wiadomości i informacji związanych z Twoją branżą.

Rodzaje tekstów (content marketingu) w sklepie internetowym:

 • blogi – mogą być podstroną sklepu internetowego lub funkcjonować pod niezależnym adresem internetowym
 • poradniki – treść ekspercka powiązana z oferowanymi produktami i usługami, porady dla kupujących
 • treści eksperckie – artykuły pisane przez ekspertów w branży, wywiady z ekspertami i trendsetterami
 • recenzje produktów – najbardziej efektywne, jeśli dokonywane są przez osoby cieszące się zaufaniem, np. przez blogerów
 • opisy produktów – teksty o produktach, które stanowią dopełnienie informacji wymienianych na karcie produktowej

Wartościową treścią masz szansę przekonać do zakupu, przedstawiając produkt w sposób unikalny i zachęcający. Pomocnym narzędziem, aby zmobilizować jeszcze niezdecydowanych klientów, jest prowadzenie firmowego bloga, który poprzez możliwość obcowania z marką, także w kontekście niesprzedażowym, pomaga uzyskać wyższą szansę konwersji przy ponownej wizycie.

E-mail marketing

Internet przepełniony jest od treści i co minutę pojawia się miliony postów na Facebooku i wyszukiwań w Google. W tym gąszczu informacji e-mail jest wciąż cenną i skuteczna forma komunikacji. E-mail marketing wysyłany przez sklep internetowy jest odpowiedzialny za wyższy wzrost konwersji w porównaniu z innymi formami promocji.

Konsumenci, którzy otrzymują newslettery, wydają więcej, niż Ci, którzy ich nie otrzymują Twojej informacji. Dobrze przygotowana kampania e-mail marketingowa może wpłynąć na zwiększenie sprzedaży i jej skuteczność. Newslettery skierowane do subskrybentów sklepu dają wiele możliwości niestandardowej promocji. Mailing może zawierać informacje o nowościach w sklepie, aktualnych promocjach czy specjalnych, spersonalizowanych, dostosowanych do indywidualnego zapotrzebowania ofertach.

Dobrym impulsem do częstszych zakupów są przede wszystkim związane ze sferą kosztów: niższe koszty dostawy, niższe ceny towarów, specjalne zniżki. Dzięki komunikacji marketingowej poprzez e-maile możesz z powodzeniem wdrożyć te rozwiązania. W cyklicznej komunikacji newsletterowej wysyłaj informacje o rabatach, zniżkach i kuponach promocyjnych do wykorzystania. Wielu klientów zapisuje się na newsletter swoich ulubionych marek i sklepów właśnie po to, aby dowiedzieć się przede wszystkim o najnowszych ofertach i promocjah.

Platformy mailingowe
Dobra oferta to oferta dopasowana do potrzeb indywidualnych. Nie każdy e-mail będzie tak samo interesujący dla wszystkich odbiorców z Twojej listy newslettera. Dlatego postaraj się nie wysyłać tego samego komunikatu do całej bazy. Jeżeli będziesz korzystać z profesjonalnego systemu do email marketingu jak Mailchimp lub FreshMail możesz korzystać z takich funkcjonalności jak segmentacja i personalizacja. Dzięki takiemu rozwiązaniu wygenerujesz każdemu klientowi indywidualny spersonalizowany mailing z dynamicznym contentem. To nic innego jak mailing sprzedażowy z wykorzystaniem informacji, jakie ma o kliencie sklep internetowy. Dzięki temu możliwe jest stworzenie kampanii, która trafi dokładnie w potrzeby kupujących.

Wykorzystaj potencjał Twojego sklepu internetowego i zbierać lojalną społeczność wokół niego właśnie poprzez budowanie własnej bazy mailingowej i możliwość komunikacji z odbiorcami poprzez newsletter.

Maile transakcyjne
Maile transakcyjne, czyli informujące o statusie zakupu mogą być wykorzystywane również jako e-­mail marketing. Należą do nich maile potwierdzające założenie konta, złożenia zamówienia w sklepie internetowym, jego realizacji, wysyłki itp.

Warto wiedzieć, że nawet 20% treści w mailu transakcyjnym może być przeznaczone na komunikację marketingową typu baner z ofertą czy cross-­selling. Tworząc takie wiadomości transakcyjne, musisz pamiętać, aby były spersonalizowane, zwracania się do klienta i niezbyt oficjalne. Skuteczne maile transakcyjne muszą być dostarczane do klienta niezwłocznie po wykonaniu przez niego zakupu, kiedy jego zaangażowanie jest największe oraz powinny zawierać inne elementy jak np. przyciski social media.


Sprzedaż wielokanałowa

Rynek e-Commerce jest bardzo rozbuodwany i zróżnicowany, a dotarcie do klienta docelowego skomplikowane. Prowadzenie jedynie własnego sklepu internetowego nie jest wystarczalne. Jeżeli posiadasz już sklep internetowym kluczowy aspekt w e-Commerce jest sprzedaż wielokanałowa, czyli wystawienie produktów w wielu kanałach. Takie dodatkowe zrónicowanie sprzedaży daje Tobie szanse pozyskania znacznie szerszego grona klientów niż przy sprzedaży wyłącznie przez stronę sklepu.

Ze statystyk wynika, że wśród najczęściej wybieranych kanałów sprzedaży poza sklepem na stronie są: AllegroZakupy Google ShoppingSklep FacebookSklep Instagram oraz blogi.

W poszukiwaniu alternatywnych kanałów sprzedaży warto na pewno być obecnym na platformie sprzedażowej Allegro, eBay oraz Amazon. Trzy wspomniane firmy to tzw. marketplace e-Commerce, które pozwalają na prowadzenie sprzedaży w ramach platformy. Amazon i eBay to platformy o zasięgu globalnym, na polskim rynku aktualnie króluje Allegro. Mimo że od każdej transakcji sprzedaży na tych platformach trzeba uiszczać opłatę prowizyjną, jest to jednak cały czas opłacalne. Wszystkie duże platformy posiadają potężną bazą klientów, do których dostęp można pozyskać decydując się na integrację z daną platformą.

Innymi ciekawymi kanałami sprzedaży są sklepy na Facebooku i Instagramie lub Zakupy Google Shopping.

Integracja z platformą sprzedażową sklepu internetowego WordPress umożliwia m.in:

 • automatyzacja procesu dodawania produktów – produkt dodany sklepu WordPress zostanie zsynchronizowany i pojawi się również na danej platformie
 • synchronizacja stanów magazynowych – system sam aktualizuje ilość przedmiotów z magazynu
 • automatyzacja edycji przedmiotów – zmiana w sklepie automatycznie aktualizują ceny i opisy

Liczne integracje WooCommerce pozwalające sprzedawać w wielu miejscach jednocześnie, zarządzając wszystkim w ramach jednego panelu.


Porównywarki cen

/// Porównywarki stały się dla wielu użytkowników podstawą w zakupach internetowych. Kupujący sięgają po nie już nie tylko po to, by dowiedzieć się, gdzie dany przedmiot ma najniższą cenę. Urzytkownicy oczekują od nich również możliwości porównania cech przedmiotów oraz znalezienia sklepu najbardziej korzystnego finansowo, czyli takiego, w którym wysyłka czy usługi dodatkowe z nim związane będą dostępne w najniższej cenie.

Porównywarka cen to rodzaj strony internetowe, który pozwala na porównanie cen tych samych produktów w różnych sklepach internetowych. Działanie porównywarki polega na agregowaniu ofert sprzedażowych różnorodnych produktów. Zbiera ona w swoich wynikach wyszukiwania oferty z wielu różnych sklepów internetowych i prezentują je w posegregowanej formie swoim użytkownikom. Pozwala to użytkownikom na ich porównanie bez potrzeby wchodzenia na strony sklepów docelowych. 

Dzięki możliwości określania własnych wymagań, użytkownik otrzymuje wygenerowane indywidualnie zestawienie, zawierające ceny i nazwy sklepów. Dzięki dokładnej bazie danych z informacjami o produkty, ich cenach i opisach, które uzupełniane są na bieżąco, otrzymywane wyniki zawierają nie tylko aktualne ceny, ale także okresowe promocje i wyprzedaże. Aby wyciągnąć jak najwięcej korzyści z integracji sklepu z porównywarką cen, umieść w opisach jak najwięcej informacji, cech i atrybutów produktów.

Dodatkowym atutem porównywarek są także opinie innych kupujących, które dotyczą nie tylko produktów, ale także samych sklepów, czyli jakości obsługi, szybkości wysyłki, realizacji reklamacji itp. Zazwyczaj te najbardziej wiarygodne opinie pochodzące od rzeczywistych ich nabywców i bywają pomocne w podejmowaniu decyzji przez innych klientów.

Porównywarki cen to przede wszystkim narzędzie dla klientów szukających najniższych cen, ale tak naprawdę mogą skorzystać na nich również sami właśnie sklepów. Jest to kolejny ciekawy sposób na zwiększenie zasięgu oferty Twojej sklepu internetowego.

Dzięki porównywarce cen:

 • można dotrzeć do klientów rzeczywiście zdecydowanych na zakup
 • można zwiększyć rozpoznawalność sklepu internetowego
 • może poprawić pozycjonowaniu organiczne SEO o linki bezpośrednie do sklepu
 • można zwiększyć rzeczywistą konwersję (prowadzi do największej ilości zakupów)

Sklep internetowy możesz zintegrować z popularnymi porównywarkami cen jak Ceneo.pl, czy Nokaut.pl. Rozliczanie sklepu z prównywarkaim cen odbywa się na zasadzie systemu przedpłatowego, w którym doładowuje się własne konto klienta. Za każde kliknięcie przekierowujące klienta z porównywarki do sklepu jest pobierana pobierana opłata tzw. model CPC.

 • Ceneo.pl – opłaty za kliknięcie to od 27-90 groszy za kliknięcie.
 • Nokaut.pl – opłata za kliknięcie to od 16-28 groszy. Dodatkowo można ustawiać różne limity dla całych kategorii lub produktów.

Najbardziej popularną porównywarką cen w Polsce jest Ceneo.pl – integracja ze sklepem WordPress.


Media społecznościowe i relacje z klientem

Integracja Twojego sklepu internetowego z mediami społecznościowymi w działaniach marketingowych jest istotna, aby móc konkurować z innymi markami, a Twój sklep odniósł sukces. Platformy społecznościowe, choć same w sobie nie sprzedają, są źródłem ruchu dla sklepu internetowego, dlatego nie powinieneś ich ignorować w swoich działaniach.

Dobrze prowadzone profile społecznościowe skutkują długofalowo wyższą konwersją sprzedaży. Dzięki obecności w kanałach takich jak Facebook, Instagram czy Pinterest zdobędziesz wiedzę o swoich klientach, skupisz zaangażowaną i lojalną społeczność, przeprowadzisz działania promocyjne, dając zniżki, rabaty dla fanów, prowadząc kampanie wirusowe oraz przede wszystkim zbudujesz świadomość marki i rozwiniesz swoją działalność.

Najskuteczniejszym pod względem generowania ruchu i sprzedaży wśród platform społecznościowych pozostaje Facebook. Obecnie rośnie również potencjał społecznościowy Instagrama i Pinteresta i coraz więcej sklepów internetowych korzysta z tych platform.

Audyt mediów społecznościowych, monitoring kilku słów związanych z biznesem, kategorią produktową, podgląd konkurencji pozwoli Tobie poznać potencjalnych klientów uniknąć błędów popełnionych przez konkurencję. Ustawienie monitoringu na słowa dotyczące naszej kategorii produktowej, dadzą pełen obraz naszej grupy docelowej. Gdzie przebywa, dyskutuje i wymienia się doświadczeniami.

Zbadamy najaktywniejsze tematy i zidentyfikujemy osoby, które mając wpływ na społeczność, mogą być zainteresowane potencjalną współpracą z Twoim sklepem, albo które możesz poprosić o pomoc – beta testy produktu, albo opinię. Taka osoba może wskazać błędy w prezentacji czy problemy produktu, na które nie zwróciliśmy uwagi, skupiając się na innych aspektach sklepu.

Wiele osób dzieli się swoim doświadczeniem zakupowym po nabyciu towaru i dlatego ogromna część produktów dostępnych w Internecie doczekała się opinii konsumenckich. Co więcej, klienci mogą obecnie zakupić te same lub podobne towary u wielu dostawców, przez co opinia samego sklepu jest silnym czynnikiem determinującym zakup.

Możliwość zamieszczenia recenzji produktu w sklepie internetowym nie wystarczy, najważniejsze z perspektywy właściciela e-sklepu jest umiejętne zachęcenia klientów do ich napisania. Opinie klientów najłatwiej zbierzesz poprzez proste ankiety. Przygotuj kwestionariusze oceniające ogólne doświadczenia konsumenta z Twoim sklepem oraz kwestionariusze po dokonaniu zakupu. Wyślij do klienta prośbę o recenzję w mailu, około 3 dni po zakupie.

Relacje w mediach społecznościowych i opinie są jednym z najważniejszych czynników, który wpływa na budowanie stabilnej marki. Świadomy i nowoczesny sklep internetowy powinien zbierać i analizować opinie swoich klientów, aby jeszcze lepiej opracowywać swoją ofertę oraz budować wiarygodny wizerunek w sieci.

Monitoruj wyniki
Prowadząc sklep internetowy musisz na bieżąco orientować się, który z produktów sprzedaje się najlepiej, skąd przychodzą klienci, jakie działania podejmują na stronie i czego szukają na Twojej witrynie. Analizuj statystyk i naucz się je rozumieć.

Regularnie śledząc zachowania klientów, poznasz ich potrzeby i będziesz mógł na nie efektywnie reagować. Najprostszym przykładem zbierania wiedzy o swoich klientach na podstawie historii ich zakupów, a także przeglądanych przedmiotów są systemy rekomendacji.

Niezbędnym narzędziem do analityki internetowej dla e-Commerce jest Google Analytics z rozbudowanym modułem dla e-Commerce. Dzięki niemu będziesz mieć dostęp do danych o sprzedaży, zarówno na poziomie całego serwisu, jak i dla poszczególnych produktów. Możesz iść o krok dalej i zintegrować swoje konto Analytics z systemem do email marketingu i śledzić zachowania odbiorców Twoich mailingów, zwiększając efektywność z tego kanału.4. Założenie e-sklepu – ciekawe rozwiązania

Jeżeli planujesz otworzyć sklep internetowy może zainteresuje Cię kilka ciekawych pomysłów na biznes e-Commerce. Tworząc sklep internetowy warto poznać i zastanowić się nad wdrożeniem alternatywnych pomysłów na sklep internetowy jak Dropshipping, sklep Marketplacem, sklep na Facebooku, czy Zakupy na Instagramie.


Sklep Dropshipping

Dropshipping stał się popularnym pomysłem na e-biznes, ponieważ jest łatwy w konfiguracji i wymaga bardzo niewielkich inwestycji. Dzięki swojej innowacyjności, prostocie i niskim kosztom sklepy dropshippingowe stały się światowym trendem.

Tradycyjny sklep internetowy wymaga zarządzania zapasami produktów i obsługi logistyki wysyłkowej. Nowym, alternatywnym pomysłem na e-biznes jest tzw. dropshipping. W przeciwieństwie do tradycyjnej działalności e-Commerce dropshipping pozwala założyć sklep internetowy bez zarządzania zapasami magazynowymi i zajmowania się wysyłką.

Dropshipping to model logistyczny sprzedaży przez internet polegający na przeniesieniu procesu wysyłki towaru na dostawcę. Rola sklepu internetowego w tym modelu logistycznym sprowadza się do zbierania zamówień i przesyłania ich do dostawcy, który realizuje wysyłkę zakupionego towaru do klienta. Cały proces jest obsługiwany automatycznie z poziomu sklepu dropshippingowego. Gdy produkt jest sprzedawany za pośrednictwem sklepu internetowego, sklep po prostu przekazuje zamówienie do hurtownika lub producenta, który je zrealizuje.

Podobnie jak w przypadku tradycyjnego modelu handlu detalicznego, tak samo w systemie dropshipping sprzedawca osiąga zysk z różnicy pomiędzy ceną hurtową a detaliczną.


Sklep marketplace

Sklep marketplace to innowacyjne podejście do e-sprzedaży, przypominające internetowe targowisko. Marketplace jest miejscem, a dokładnie sklepem, w którym swoją ofertę przedstawia wielu sprzedawców. Jest to platforma sklepowa gromadząca w jednym miejscu dużą ilość produktów, pochodzących od zróżnicowanych dostawców. Marketplace działa w prosty i intuicyjny sposób, zapewniając wygodę zakupów każdemu z klientów. Dzięki zgromadzeniu dużej ilości produktów pozwala stworzyć szeroką ofertę cenową, ale i zróżnicowaną dostępności towarów oraz czas dostawy. Zakupy w sklepie marketplace przebiegają niezwykle sprawnie i szybko, co stanowi znaczne udogodnienie dla kupujących.

Marketplace jest miejscem gromadzącym w jednym miejscu dużą ilość produktów, pochodzących od zróżnicowanych dostawców. Stanowi innowacyjne podejście do sprzedaży, przypominające internetowe targowisko.

Sprzedawcy współpracujący z marketplace używają gotowej infrastruktury sklepu, korzysta z promocji i mogą liczyć na szerokie grono klientów, do których dociera oferta. Każdy sprzedawca ma swój panel w ramach sklepu, w którym zarządza swoimi produktami.

Sklep typu marketplace zależności od segmentu oraz skali, z jaką działa może być sklepem branżowym o wąskiej ofercie, bądź dużą platformą z szerokim, zróżnicowanym asortymentem. Ze względu na niskie koszty operacyjne i niski próg wejścia, rozwiązania typu marketplace stały się światowym trendem w e-commerce.


Sklep na Facebooku

Ogromna popularność Facebooka powoduje, że może to być jeden z najważniejszych kanałów sprzedaży dla Twojego sklepu internetowego. Sekcja sklep na Facebooku umożliwia łatwe utworzenie własnego sklepu dostępnego w aplikacji Facebook. Takie rozwiązanie umożliwia inspirowanie klientów oraz ułatwia im znajdowanie odpowiednich produktów. Zakupy na Facebooku można łatwo skonfigurować, a ich obsługa jest prosta dla użytkownika Facebooka. Sklep na Facebooku ładują się szybciej niż normalna strona na urządzeniu mobilnym i ma nieograniczony, globalny zasięg.

› Sklep na Facebooku – integracja

Klienci Sklepu na Facebooku w Polsce muszą ze strony Facebooka przejść się do Twojego sklepu internetowego i tu dokonać zakupu. Dlatego do założenia sklepu na Facebooku potrzebny jest sklep internetowy. Najprostszą metodą na otworzenie własnego sklepu internetowego jest obecnie stworzenie sklepu internetowego na platformie WordPress. Sklep WordPress WooCommerce jest obecnie najbardziej efektywną, przyjazną i ekonomicznie racjonalną opcją założenia sklepu internetowego.


Sklep na Instagramie

Instagram obok Facebooka to miejsce, gdzie klienci spędzają czas w internecie. Dlatego też Instagram może to być kolejnym ważnym kanałów sprzedaży dla Twojego sklepu internetowego. Aplikacja Instagram to idealne miejsce inspirowania klientów oraz ułatwia im znajdowanie odpowiednich produktów. Zakupy na Instagramie umożliwiają łatwe utworzenie własnego sklepu dostępnego w aplikacji Instagram. Taki sklep można łatwo skonfigurować, a ich obsługa jest prosta dla użytkownika Instagrama za pomocą jednego kliknięcia. Sklep na Instagramie ładują się szybciej niż normalna strona na smartfonach i ma nieograniczony, globalny zasięg. Podobnie jak z Facebookiem do założenia sklepu na Instagramie potrzebny jest działający sklep internetowy, z którego importowane są produkty.


Sklep B2B

Business to business to model, którym obie strony są firmami. Model B2B obejmuje powiązania łączące przedsiębiorstwa i ich partnerów biznesowych. Główną rolę pełnią platformy B2B, które usprawniają transakcje zachodzące pomiędzy firmami a ich dostawcami bądź producentami lub dystrybutorami. Cały proces powstałej relacji biznesowej zachodzi dzięki systemom B2B.

Sklepy B2B zwykle wymaga bardziej złożonych rozwiązań niż sklepy internetowe. Platforma B2B jest rozwiązaniem usprawniającym procesy biznesowe. Systemy B2B wyróżnia się z punktu widzenia prowadzenia sklepu: procesem zakupowym, rodzajem płatności, infrastrukturą oraz sposobem prowadzenia działań w sklepie.

Jak założyć sklep B2B?

Samodzielne wykonia sklepu B2B może być trudne dlatego niezbędna może się okazać współpraca z wyspecjalizowaną agencją interaktywną e-Commerce. Zlecając wykonanie sklepu B2B agencji interaktywnej, możesz mieć pewność, że każdy szczegół zostanie dopracowany. A projekt sklepu będzie wyróżniał się dedykowaną, dopasowaną do Twojej branży szatą graficzną na tle konkurencji. Wygląd sklepu ma decydujące znaczenie, ponieważ to od niego zależy, czy klient pozostanie na stronie internetowej dłużej, zrobi zakupy i do niego wróci.

Zakładając, że myślisz poważnie o Twoim e-biznesie, warto postawić na jedno z rozwiązań open-source: WooCommerce, PrestaShop, Magento. Oczywiście trzy opisane platformy e-Commerce jako open-source są bezpłatne, jednak poznanie ich do tego stopnia, żeby samemu sprostać wdrożeniu sklepu może być trudne.

Ważną kwestią przy tworzeniu sklepu internetowego jest budowa sklepu B2B pod kątem User Experience. Wszyscy jesteśmy użytkownikami sklepów internetowych na co dzień, co nie przekłada się na umiejętność dobrego zaprojektowania sklepu. W przypadku sklepów internetowych znaczenie UX jest pierwszorzędne, ponieważ każda tzw. „akcja” wykonana przez klienta przekłada się na Twoją sprzedaż.

Sklep B2B powinien być dostosowany do Twoich potrzeb biznesowych. Nawet jeśli potrzeby i funkcjonalności Twojego sklepu nie są one szczególnie nietypowe wdrożenie platformy sprzedaży nie jest proste. Pamiętaj potrzebny jest specjalista od wdrożeń konkretnego typu sklepu – WooCommerce, PrestaShop, Magento.

Ponad to aby sklep B2B działał poprawnie i spełniał swoją funkcję potrzebna jest praca kilku specjalistów programisty, grafika, specjalisty UX. Każdy specjalista to nie tylko wiedza, ale przede wszystkim doświadczenie, które zdobył przy innych projektach. Dlatego warto zdecydować się na wyspecjalizowaną firmę wdrożeniową. Zapewni ona kompleksową obsługę i poniesie pełną odpowiedzialność za wdrożenie i działanie Twojego sklepu internetowego. Pamiętaj źle zaprojektowany lub zoptymalizowany sklep B2B to znacznie mniejsze przychody i „przeciekające złotówki”.


Dlaczego warto założyć sklep internetowy?

Powodów, dla których warto założyć własny sklep internetowy, jest wiele. Poniżej kilka argumentów, które zdecydowanie przemawiają za potencjałem e-Commerce i faktem korzyści z otworzenia własnego biznesu online:

Potencjał e-Commerce – tanie wejście na rynek oraz możliwość uruchomienie własnego sklepu internetowego niewielkim kosztem dzięki platformom e-Commerce. Krańcowy koszt sklepu internetowego zależy oczywiście od wielkości sklepu oraz wielu czynników jak koszt dodatkowych integracji i funkcji sklepu.

Łatwy dostęp do klientów – sieci internetowa daje możliwość łatwego dostępu do milionów klientów. Tylko w Polsce blisko 30 mln osób korzysta z internetu, a ponad połowa robi zakupy online. W kolejnych latach można się spodziewać, że wartość sprzedaży online będzie zdecydowanie rosła, jak również odsetek osób, które będą w dokonywać zakupów w sklepach internetowych.

Dodatkowy kanał sprzedaży – jeżeli prowadzisz już sklep stacjonarny to sklep internetowy może być znakomitym dodatkowym kanałem sprzedaży produktów. Założenie sklepu internetowego nie wymaga dużych nakładów finansowych jak sklep stacjonarny. Sklep internetowy nie będzie wymagał też zatrudnienia dodatkowych pracowników, przynajmniej w początkowym etapie działalności.


Jak założyć sklep internetowy – najczęstsze pytania (FAQ)

Jak założyć sklep internetowy za darmo?

Przeszukując internet, można znaleźć oferty sklepów internetowych za darmo. Jednak przyglądając się takim ofertom, warto mieć na uwadze stwierdzenie ekonomistów „there ain’t no such thing as a free lunch” („nie ma darmowych obiadów”), które nie mniej ni więcej oznacza, że za wszystko trzeba płacić. Decydując się na darmowy sklep internetowy, będziesz miał liczne ograniczenia transferu, możliwość dodania tylko kilku produktów, nie będziesz mógł zmieniać wyglądu sklepu, czy używać istotnych funkcji integracji dla Twoich klientów. Przy tego typu projektach warto również uważać na tzw. haczyki i gwiazdki, których nie pokazuje oferta oraz pamiętać, że przeniesienie sklepu z takiej platformy w przyszłości będzie bardzo kosztowne.

Czy opłaca się założyć sklep internetowy?

Sklep internetowy zarabia 24 godziny na dobę, przez 365 dni w roku. Nawet jeżeli prowadzenie sklepu nie będzie Twoim głównym zajęciem to zawsze  dodatkowe źródło dochodu, które warto brać pod uwagę. Sklep internetowy w odróżnieniu od tradycyjnego handlu to przede wszystkim możliwość redukcji kosztów funkcjonowania. Nie jest konieczne prowadzenie punktów sprzedaży, zatrudniania dużej liczby pracowników, a w niektórych przypadkach utrzymywania dużych magazynów. W sklepie internetowym można na bieżąco aktualizować ofertę, ceny, szybciej reagować na zmiany i trendy oraz niemal natychmiastowo odpowiadać na potrzeby klientów.

Własny sklep internetowy czy warto?

Biorąc pod uwagę dynamiczny wzrost poziomu wydatków w internecie, modę i zaufanie do takiej formy zakupów, własny sklep internetowy to dobry pomysł na biznes. Należy jednak mieć na uwadze fakt, że bez nakładów finansowych zyski ze sklepu nie pojawią się już w kolejnym miesiącu. Własny sklep internetowy jest na pewno przedsięwzięciem długo terminowym. Okres przejściowy z mniejszą sprzedażą, w którym będziesz uczyć się specyfiki e-Commerce oraz będziesz docierać do Twoich klientów może potrwać rok, a nawet dwa lata. Należy również mieć na uwadze, że w wyniku rosnącej konkurencji znaczna część e-sklepów jest po prostu zamykana, a te, które nie potrafią dotrzeć do klienta mogą być nieopłacalne.

Co sprzedawać w sklepie internetowym?

W sklepie możesz sprzedawać produkty, produkty wirtualne i usługi. Twój produkt musi być unikalny lub mieć na tyle atrakcyjną cenę, aby dla potencjalnego klienta była to interesująca oferta. Do asortymentu Twojego sklepu internetowego możesz podejść na dwa sposoby, sprzedając to, na czym się znasz lub podążając za trendami i sprzedając to, co jest w danym momencie popularne.

Naturalnym wyborem produktów do sklepu internetowego są produkty, które wytwarzasz w swojej firmie. Możesz również sprzedawać produkty z branży, którą znasz najlepiej i w której się specjalizujesz. Produkt, z który masz największe doświadczenie, będziesz umieć w atrakcyjny sposób zareklamować i zaoferować klientom.

Ile pieniędzy potrzeba na założenie sklepu internetowego?

Koszt stworzenia sklepu internetowego od podstaw może kosztować od 500 zł, jeżeli będziesz tworzyć sklep samodzielnie do 30.000 zł i więcej zlecając stworzenie e-sklepu w dużej agencji interaktywnej. Średni koszt stworzenia sklepu internetowego na polskim rynku przez profesjonalnego wykonawcę może wynosić około 4000 do 8000 zł. Koszty projektu i wdrożenia e-sklepu może znacznie wzrosnąć, jeśli Twój projekt jest niestandardowy.


Jak założyć sklep internetowy – podsumowanie

Mam nadzieję, że przejście tych kilku kroków poradnika jak założyć sklep internetowy pomoże przełożyć Twój pomysł na sklep internetowy na rzeczywistość.

Jeśli trafiłeś/aś na ten tekst i szukasz twórcy Twojego sklepu internetowego WordPress WooCommerce lub po prostu chcesz wycenić projekt, prosimy o kontakt. Decydując się na współpracę z nami, otrzymasz nie tylko atrakcyjny graficznie, zbudowany zgodnie z zasadami UX i UI oraz w pełni responsywny sklep internetowy, ale także funkcjonalny i przejrzysty system zarządzania sklepem oparty o WordPress, dzięki któremu zarządzanie Twoim sklepem internetowym będzie proste i intuicyjne.

Ile kosztuje założenie sklepu internetowego lub przeniesienie sklepu na WordPress WooCommerce w naszej agencji? Ceny zaczynają się już od 2450 zł netto. Zobacz również nasz cennik sklepów internetowych lub skorzystaj z konfiguratora sklepów internetowych.

Jeśli chcesz otrzymać indywidualną wycenę sklepu WordPress, zadzwoń lub wypełnij formularz, w którym podasz podstawowe informacje, a bezpłatną wycenę Twojej przyszłego sklepu prześlemy w 48h.